V dnešní digitální době si většinu bankovních záležitostí vyřídíme přes internet nebo mobilní aplikaci. Návštěvy banky na pobočce se tak stávají spíše výjimkou. Když už ale člověk do banky zavítá, může narazit na situace, které dokážou pořádně zvednout tlak. Podělím se o několik osobních zkušeností, které vás možná pobaví – nebo vám připomenou vlastní zážitky.
Říct slovo „zrušit“? Připravte se na apokalypsu
Jednou jsem šla do banky zrušit pojištění karty, které bylo původně zdarma, ale nově by za něj účtovali poplatek. Říct v bance slovo „zrušit“ bylo jako zapálit vatru uprostřed suchého lesa. Bankéřka okamžitě spustila obhajobu, jak je pojištění výhodné, a zahrnula mě přehršlí informací, proč bych si ho měla ponechat. Na mou poznámku, že ani nemám platební kartu k účtu, proto je pojištění zbytečné, reagovala skoro pohoršeně.
Když jsem pak zmínila, že chci zrušit nejen pojištění, ale rovnou celý účet, doslova ztuhla. Připomínalo to výstup na divadelních prknech – emotivní projev o výhodách účtu, následovaný tvrzením, že účet zrušit nemůže, protože „to musíte udělat přes mobilní aplikaci“. A když jsem řekla, že žádnou aplikaci nechci, dozvěděla jsem se, že ji stejně už založila. Po několika minutách vyjednávání jsem konečně opustila pobočku s jedinou myšlenkou: „Už vás nikdy nechci vidět.“
Objednávka na návštěvu banky?
Další humorná situace nastala, když jsem se rozhodla založit si nový účet u jiné banky. Myslela jsem si, že to bude rychlá záležitost během pauzy mezi přednáškami. Přišla jsem na pobočku, kde bylo ticho jako na hřbitově – kromě jedné pracovnice s klientem a druhé, která si vychutnávala kávu. Jakmile jsem pozdravila, přiběhla zaměstnankyně a hned se zeptala, zda jsem objednaná. Objednaná? Do banky?
Když jsem odpověděla, že nejsem, vysvětlila mi, že je nutné se objednat dva týdny předem, protože jsou hrozně vytížení. Když jsem se rozhlédla po prázdné pobočce, měla jsem co dělat, abych se nerozesmála. Nakonec jsem se nechala přesvědčit, abych přišla druhý den, kdy se najednou „uvolnilo místo“.
Otázky? Připravte se na nevraživost
Když jsem druhý den dorazila, přišla na řadu otázka o výhodách studentského účtu. Chtěla jsem vědět, co se s účtem stane po dovršení 26 let. Odpověď byla pasivně agresivní: „A proč to vůbec řešíte? Za šest let bude všechno jinak.“ No dobře, ale chtěla jsem mít jasno. Když jsem se pak zmínila o jedné výhodě inzerované na webu banky, bankéřka mě přesvědčovala, že se za ni platí poplatek. Po ověření se ukázalo, že je to opravdu zdarma, ale na otázku, proč ji nechci, reagovala s opovržením.
Mobilní aplikace: řešení na všechno?
V dnešní době je mobilní aplikace klíčovou součástí bankovního zážitku. Předtím než mi byl účet založen, musela jsem si aplikaci stáhnout. „Všechno zvládnete přes mobil,“ tvrdila bankéřka. Přesto jsem brzy zjistila, že základní věci jako změna PIN kódu stále vyžadují jiný postup. Nakonec jsem však byla ráda, že díky aplikaci nebudu muset pobočku znovu navštěvovat.
Závěrem
Banka je místo, kde se od klientů očekává trpělivost a ochota podřídit se pravidlům. Přestože digitalizace přinesla mnohé výhody, zážitky z poboček ukazují, že komunikace a přístup k zákazníkům mají stále co dohánět. Proč ale vlastně chodíme do banky? Odpověď zní: snad z nostalgie, protože zážitky jako tyto nám připomenou, jak důležité je občas zůstat nad věcí.